Warszawski skwer zyskuje imię Stefana Kuryłowicza w 70. rocznicę urodzin wybitnego architekta

29 marca skwer dedykowany architektowi Stefanowi Kuryłowiczowi, znajdujący się przy ul. Przyokopowej 33 w Warszawie, uchwałą Rady Miasta nr LXVI/1830/2018 oficjalnie zyska imię Patrona. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski.  Tego samego dnia w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury odbędzie się finał konkursów architektonicznych TEORIA i PRAKTYKA 2018, organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. Wstęp na oba wydarzenia jest otwarty.

Stefan Kuryłowicz zaliczany jest do grona najbardziej wpływowych architektów polskich przełomu XX i XXI wieku. Pozostawił po sobie kilkadziesiąt obiektów, które kształtowały oblicze Warszawy i nie tylko. Był autorem między innymi gmachu Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Stadionu Miejskiego w Białymstoku, Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdańskiego Hotelu Hilton czy Portu Lotniczego w Modlinie. Jego olbrzymie zasługi pedagogiczne oraz powołana przez niego autorska pracownia architektoniczna Kuryłowicz & Associates do dziś kształtują stołeczny i polski krajobraz architektoniczny.

29 marca o godzinie 15:00 przy ul. Przyokopowej 33 w Warszawie z okazji 70 rocznicy urodzin zmarłego  w 2011 roku architekta odbędzie się uroczyste otwarcie Skweru im. Stefana Kuryłowicza.  Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Prezydenta m. st. Warszawy.

Kuryłowicz twierdził, że w zawodzie architekta marzenia i wyobraźnia są równie ważne, jak poczucie odpowiedzialności. Temu przekonaniu towarzyszyło powołanie fundacji jego imienia, której celem jest wspieranie marzeń i wyobraźni młodych adeptów architektury i budowanie wspólnie z nimi poczucia zawodowej odpowiedzialności. Cel ten realizowany jest przez dwa programy konkursowe – TEORIA i PRAKTYKA, które promują najlepsze teksty krytyczne o relacji architektury z kulturą (TEORIA) oraz najlepsze pomysły na poprawę jakości dowolnej przestrzeni publicznej (PRAKTYKA). Finał obu programów odbędzie się o godzinie 17:00 w pawilonie ZODIAK w pasażu Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4 w Warszawie.

Uroczyste otwarcie skweru im. Stefana Kuryłowicza
29 marca (piątek) o godzinie 15:00